Modele kół Evanlite są zakwalifikowane do określonego przeznaczenia zgodnie z międzynarodową klasyfikacją kół rowerowych ASTM International.

Klasyfikacja kół definiująca przeznaczenie i normy użytkowe prezentowana jest w skali 1-5 stopniowej, której rozwinięcie i przypisanie modeli kół przedstawia się poniżej:

ASTM International https://www.astm.org/f2043-13r18.html ASTM F2043-13 "Standard Classification for Bicycle Usage"

Klasyfikacja ASTM International

1. Szosa
Przeznaczeniem jest jazda po równej i utwardzonej nawierzchni, a celem jest utrzymanie kontaktu opon z podłożem, może wystąpić krótkotrwała i przypadkowa utrata kontaktu opon z podłożem.

2. Gravel, przełaj
Warunki opisane w punkcie 1 rozszerzone o: drogi nieutwardzone, szutrowe i ścieżki terenowe o niestromym nachyleniu. Dopuszcza się kontakt opony z nierównym podłożem, a także utratę kontaktu z podłożem. Dopuszcza się skoki do 15 cm (6").

3. Cross-Country, Maratony MTB
Warunki opisane w punktach 1 i 2 rozszerzone o: wyboiste ścieżki terenowe i nieutwardzone, trudne ścieżki terenowe dla zaawansowanych rowerzystów, wymagające odpowiednich umiejętności technicznych użytkownika. Dopuszcza się skoki do 61 cm (24"). Ze względu na lekkie materiały konstrukcyjne koła, pomimo przestrzegania warunków, może dojść do uszkodzenia materiałów koła, na skutek błędu technicznego użytkownika podczas jazdy.

4. Enduro
Warunki opisane w punktach 1, 2, 3 rozszerzone o: dopuszczenie skoków do 122 cm (48") i maksymalną prędkość na trudnych technicznie odcinkach zjazdowych do 40 km/h (25 mph). Ze względu na lekkie materiały konstrukcyjne koła, pomimo przestrzegania warunków, może dojść do uszkodzenia materiałów koła, na skutek błędu technicznego użytkownika podczas jazdy.

5. Downhill / Freeride
Warunki opisane w punktach 1, 2, 3, 4 rozszerzone o: ekstremalne skoki, brak limitu prędkości na trudnych technicznie odcinkach zjazdowych, brak limitu dopuszczalnego skoku. Ze względu na ekstremalnie wysokie przeciążenia, pomimo przestrzegania warunków, może dojść do uszkodzenia materiałów koła, na skutek błędu technicznego użytkownika podczas jazdy.

Prezentowane przeznaczenia odmian kolarstwa są przykładowe - charakterystyka danej trasy np. wytyczona przez organizatora zawodów może zawierać elementy wykraczające poza omawianą klasyfikację. Należy zaznaczyć, że przestrzeganie wyznaczonych standardów użytkowania nie wyklucza ryzyka uszkodzenia kół spowodowanego błędem technicznym użytkownika.

Kopia i rozpowszechnianie treści jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach - pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Shopping cart

0

No products in the cart.

EVANLITE®‎