OPONA CZY SZYTKA?

PORADNIK

1. KOŁA POD OPONĘ + DĘTKA

Najbardziej uniwersalnym wyborem są koła pod oponę używane wraz z dętką. Dętki są łatwo dostępne i nie kosztują majątku. Dają poczucie bezpieczeństwa w przypadku złapania gumy, ponieważ możemy przebitą dętkę szybko wymienić i w zależności od wprawy w serwisowaniu, po dłuższej lub krótszej chwili, jesteśmy gotowi do dalszej jazdy. Koła pod oponę używane z dętką pozwalają nam nie tylko na jazdę codzienną, treningową, ale można na nich z powodzeniem startować w wyścigu.

2. SZYTKA - CAŁA PRAWDA

Już samo słowo szytka wydaje się brzmieć bardziej profesjonalnie niż dętka, a sam jej montaż jest również bardziej skomplikowany, niż serwis przebitej dętki. Skoro wymaga więcej uwagi, to czemu tak wielu kolarzy wybiera właśnie szytkę? Zacznijmy od podstaw. Kolokwialnie mówiąc: szytka to opona połączona z dętką, wszystko jest w "1 kawałku". Dlatego szytki nie nakłada się jak opony, a przykleja specjalnym klejem lub taśmą na przystosowaną do tego obręcz. Szytki są dużo droższe od zwykłych opon szosowych i tak jak wspomnieliśmy wcześniej, są bardziej skomplikowane w serwisowaniu.

Zaletą kół z szytkami jest ich waga – są lżejsze od kół pod oponę. Jak wygląda to cenowo? Ze względu na inny sposób tworzenia obręczy, koła pod szytkę są tańsze od kół pod oponę! Ponadto charakteryzują się mniejszymi oporami toczenia, co w połączeniu z niższą wagą kół jest mocnym argumentem dla tych, którzy regularnie biorą udział w wyścigach.

Teoretycznie największa wada szytki to możliwość jej przebicia na trenigu. W razie awarii liczymy z tym, że możemy nie dokończyć treningu, a najgorzej kiedy stanie się to daleko od domu. W takim przypadku trzeba mieć nadzieje, że akurat ktoś z znajomych może zwieźć nas z trasy samochodem. Dłuższy spacer w butach z blokami szosowych nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak pojawiły się na rynku specjalne, poręczne płyny uszczelniające (np. marki Tufo), które zaklejają przebicia szytki. Płyn wlewamy przez wentyl, odkręcając jego końcówkę, następnie pompujemy (na opakowaniu płynu powinna być instrukcja). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przerwany trening zostanie kontynuowany, a szytka będzie naprawiona i wystarczy na kolejne tysiące kilometrów. Jeżeli jednak płyn nie zadziała, nie pozostaje nic innego jak zakup nowej szytki.

Co mówi praktyka i Nasze testy? 15 000 przejechanych kilometrów Naszego Testera w sezonie 2018 na kołach Evanlite pod szytkę bez przebić! Natomiast rok wcześniej jeden raz udało przebić się szytkę na treningu, na szczęście płyn uszczelniający zadziałał. Rekomendujemy model szytek Tufo Hi-Composite Carbon w rozmiarze 25 lub 28, bo waży stosunkowo niewiele i ma dodatkową powłokę anty-przebiciową. Oczywiście model ten jest dostępny w konfiguratorze Evanlite. Komplet w cenie 600 zł wraz z usługą naklejenia szytek i przygotowaniem kół do jazdy.

NAPRAWA SZYTKI

Aby pozbyć się awarii należy przebitą szytkę zdjąć, co może nie być proste ze względu na to, że przyklejaliśmy ją klejem lub specjalną taśmą właśnie po to, żeby się od obręczy nie odkleiła. Następnie należy oczyścić obręcz z pozostałości kleju lub zdjąć całkowicie taśmę. Gdy już to zrobimy możemy rozpocząć zakładanie nowej szytki czyli aplikujemy klej lub naklejamy taśmę i zakładamy nową szytkę. Istnieje stara szkoła, według której można szyć przebitą szytkę, ale w czasach kiedy sklepów rowerowych z asortymentem dobrej jakości jest dużo, jest to zabieg nieopłacalny i czasochłonny, w stosunku do pewności jaką mamy przy zakładaniu nowej szytki.

OPONA, SZYTKA CZY TUBELESS?

Można byłoby teraz wyciągnąć kartkę i spisywać plusy i minusy każdego z rozwiązań. Dla tych, którzy są nadal niezdecydowani pojawiła się kolejna, bardzo atrakcyjna opcja. Producenci zaczęli produkować koła przeznaczone do stosowania z systemem bezdętkowym. System tubeless mocno przyjął się w środowisku MTB, a teraz szybko zdobywa zwolenników jazdy na szosie, nawet w kolarstwie zawodowym.

3. KOŁA TUBELESS

System bezdętkowy eliminuję użycie dętki. Waga kół tubeless jest zazwyczaj delikatnie wyższa od kół pod oponę z dętką. Przygotowując koła do jazdy bezdętkowej musimy zaopatrzyć się w specjalną oponę kompatybilną z systemem tubeless, taśmę uszczelniającą, którą obklejamy-uszczelniamy obręcz, specjalny wentyl oraz płyn uszczelniający. Mimo tego, że samo przygotowanie kół do jazdy wydaje się być czasochłonne ze względu na ilość akcesoriów, jest to zabieg nieskomplikowany, a dający duże możliwości.

W momencie przebicia opony płyn uszczelniający, który znajduje się wewnątrz opony szybko zakleja otwór. Szybkość uszczelnienia zależy od wielkości przebicia, dlatego czasami po uszczelnieniu zachodzi potrzeba dopompowania powietrza w oponie. Ponadto w kołach tubeless można bez problemu zastosować dętkę. Mamy więc podwójne zabezpieczenie przed "większą awarią" (o ile ma się dętkę w kieszonce).

Wszystkie koła Evanlite w wersji pod oponę można używać standardowo z dętką lub w systemie tubeless.

PODSUMOWANIE

Tradycyjne koła pod oponę wiążą się z wyższą ceną niż koła pod szytkę, ale oferują także łatwiejszy serwis , a tym samym tańszą eksploatację. Koła pod szytkę są tańsze i zwiększają parametry całego koła, ale wiąże się to z droższą eksploatacją i bardziej skomplikowanym serwisem. Koła pod oponę w wersji tubeless dają duży komfortzabezpieczenia przed przebiciem i możliwości stosowania również z dętką, wykazują się także lepszymi parametrami, ale ich minusem jest wyższa cena.

Mamy nadzieję, że teraz wybór odpowiednich kół będzie dużo łatwiejszy. Jeżeli jednak masz pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule, nasz Doradca Klienta udzieli wszelkich potrzebnych informacji, a także pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. Skontaktuj się mailowo na info@evanlite.com i opisz czego wymagasz od kół.

Shopping cart

0

No products in the cart.

EVANLITE®‎