SZEROKOŚĆ OBRĘCZY

Jak szerokość obręczy wpływa na dynamikę i komfort jazdy

PORADNIK

Koła szosowe kojarzą się głównie z wąskimi obręczami i cienkimi oponami, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia szerokość obręczy bardzo wpływa na efektywność jazdy. Spójrzmy na poniższe zdjęcie, różnica to nie tylko wysokość stożka.

Porównanie szerokości zewnętrznej Evanlite DISC 50 i popularnej obręczy aluminiowej

KTO MA RACJĘ?

W dzisiejszych czasach producenci prześcigają się w wyszukiwaniu sposobów na zwiększenie komfortu jazdy oraz polepszanie osiągów i jednym z nich jest stosowanie szerszych obręczy w kołach szosowych. W kołach szosowych nie mamy aż tak dużego przedziału szerokości jak np. w kołach MTB, ale specyfika jazdy szosowej sprawia, że nawet milimetr ma znaczenie.

Tworzymy innowacyjną markę Evanlite i jesteśmy obecni w światowej czołówce najnowszych trendów w branży karbonowych kół. Zapewnienie naszym Klientom jak największych efektów z inwestycji w karbonowe koła to nasz priorytet. W zależności od modelu stosujemy szerokości obręczy w zakresie 24-26mm (zewnętrzna) i 18-22mm (wewnętrzna). Takie proporcje uważamy obecnie za doskonałe. Dlaczego? Czytaj dalej.

DLACZEGO SZEROKIE OBRĘCZE SĄ TAK BARDZO POŻĄDANE?

Zacznijmy od tego, że szersza obręcz jest po prostu bardziej stabilna i zapewnia większą sztywność całego koła. Oprócz tego szersze obręcze w połączeniu z aerodynamicznym profilem obręczy, zapewniają lepsze właściwości opływu powietrza. Aerodynamika to dzisiaj czynnik równie ważny co waga kół.

Ponadto jeżeli obręcz jest szersza, to siły działające na koło podczas jazdy, są rozkładane na większą powierzchnię. A co za tym idzie koła są bardziej wytrzymałe, co szczególnie jest doceniane przez cięższych zawodników, gdy mogą uniknąć zbędnego i częstego scentrowania się kół.

KORZYŚCI SZERSZYCH OBRĘCZY

Po pierwsze - możliwość efektywnego zastosowania szerszych opon w rozmiarze od 25c i więcej. Dzięki temu odczuwalnie poprawia się amortyzacja i rozkład sił podczas jazdy, a tym samym zwiększa się wygoda i komfort. I co najważniejsze - zapewnia mniejsze opory toczenia! Ponadto rower staje się bardziej zwrotny i ogólnie lepiej się prowadzi. Szczególnie jest to odczuwalne w zakrętach, co mocno zwiększa również bezpieczeństwo. Szersze opony lepiej absorbują mikro drgania wynikające z porowatości asfaltu jak i lepiej radzą sobie z większymi nierównościami. Opona większą powierzchnią styka się z podłożem, co zwiększa przyczepność, a także umożliwia bardziej płynną jazdę. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ zwiększona przyczepność jest także odczuwalna w gorszych warunkach pogodowych.

W przypadku szerszych opon dodatkowo możemy zapewnić sobie jeszcze większy komfort jazdy, stosując mniejsze ciśnienie powietrza w oponie, a jednocześnie uzyskując opory toczenia podobne do tych przy węższej oponie z większym ciśnieniem.

MINUSY?

Minusem który można wytknąć szerszym obręczom jest ich minimalnie wyższa waga. Co w porównaniu z poniższymi ATUTAMI szerokich obręczy i tak nie ma znaczenia:

- Polepszona aerodynamika
- Poprawione parametry koła i jego wytrzymałość
- Lepsze prowadzenie roweru i komfort jazdy
- Możliwość stosowania niższego ciśnienia bez spadku osiągów

Kilkanaście gramów różnicy w wadze przestaje mieć znaczenie. Jak wspominaliśmy, przy dzisiejszym postępie technologicznym w branży wysokiej jakości sprzętu dla kolarzy, aerodynamika i jakość użytkowania odgrywają równie kluczowe znaczenie.

Shopping cart

0

No products in the cart.

EVANLITE®‎