Pełne koło w triathlonie - kiedy ma sens?

Poradnik Evanlite - 16.06.2023 | Blog

Poniżej zamieszczamy informacje, które otrzymaliśmy od współpracującego z nami zawodnika. Maciej Ogrodnik to czołowy polski triathlonista, m.in. zdobywca 2 miejsca podczas Full Ironman Gdynia Poland 2022 w kategorii Elite.

Maciej Ogrodnik:

Pełne koło Evanlite zacząłem testować niecałe dwa tygodnie przed pierwszą ważną imprezą w tym sezonie. Sprawdzałem jak się zachowuje na krótszych i dłuższych podjazdach, ale przede wszystkim na płaskich i wietrznych odcinkach - w warunkach jakich miałem się ścigać.

Poza oczywistym atutem wizualnym czy dźwiękowym podczas mijania pieszych czy turystów, z punktu czysto wynikowego zauważyłem znacznie większą lekkość w utrzymaniu prędkości od okolic 38km/h, ale też i znacznie spowolniony spadek prędkości gdy przestajemy pedałować czy po prostu zwalniamy. To była największa zaleta i różnica w porównaniu do tylnego koła o stożku 80 mm (z modelu Evanlite Tri 60-80).

Warto dodać, że różnice są jeszcze wyraźniejsze, gdy są wietrzne warunki, wtedy korzyści aerodynamiczne dysku są jeszcze bardziej zauważalne (gdy wiatr jest w kierunku czołowym do naszej jazdy, przy silnym bocznym mogą być większe trudności z manewrością).

Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z dłuższymi i/lub stromymi (>7%) podjazdami trwającymi 5min i dłużej gdzie naturalnie nasza prędkość spada to ze względu na większą wagę dysku ale też i mniejszą siłę odśrodkową, dysk będzie nam bardziej przeszkadzał niż pomagał.

Stąd idealnym rozwiązaniem jest mieć oba komplety aby być przygotowanym na każde profile trasy lub wybrać ten na którym nam bardziej zależy.

Nasz komentarz

Warto zauważyć, że pełne tylne koło nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem na każdą trasę.

Dla niższych średnich prędkości do ok. 38 km/h lepiej sprawdzi się standardowa obręcz z wysokim stożkiem np. 80 mm.

Pełne koło będzie przeszkadzało, jeżeli nie osiągniemy wysokiej prędkości. Charakterystyczny efekt napędzania, można uzyskać dopiero w okolicach ok. 40 km/h, gdy masa zamachowa koła zacznie efektywnie napędzać.

Kopia i rozpowszechnianie treści jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach - pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Zdjęcia - archiwum prywatne Maciej Ogrodnik / Evanlite.

Shopping cart

0

No products in the cart.

EVANLITE®‎